Smetana života

skupina SMETANA ŽIVOTA

"SMETANA ŽIVOTA"…..horké a vychladlé novinky…

17.5.2005 SóóóóóóóóóRRRRRRRRýýýýýýýýýýý………….PLEASE!!!!!!!

Tak tahle omluva na úvod patří všem neúnavným příznivcům kapely za poněkud mrtvější období na našich webovkách.
Po zřízení stránek v roce 2002, které byly pokřtěny hodně dobrým podzimním koncertem v klubu Altán
v Ostravě Zábřehu, naše nadšení a elán do práce jaksi opadl. Ne, že by jsme nekoncertovali a nedělali na nových písničkách, ale soustavná práce na webu tedy jaksi ehm ehm chybí….
Možná je to i z důvodu účinkování všech muzikantů SMETANY na dalších hudebních projektech ( např. Zrcadlové Sestry Nikol Kantorové, Café Industrial a Naked Floor Pavla Balona, Vystřelené Voko a Marxovu Tchyni Ládi Galuska, Marxovku, Herro-in, Muzikál Hair a organizování soutěže kapel Boom Cup Igora Vašuta), tím pádem se volný čas docela zúžil na několik vzácných chvilek strávených v hostincích, čajovnách a jiných nalejvárnách…..což je majiteli těchto podniků kvitováno s povděkem……….


KONCERTY-OLDIES
Kapela má ve svém fermanu ( časový plán koncertů ), několik oblíbených štací.
Jednou z nich jsou města Kutná Hora a Chrudim, kde pečlivě obhospodařuje a šlechtí své kluby známá středočeská postavička, taťka a brácha všech českých rockerů Ozzy. Koncerty v jeho klubech Česká 1 a Zuzzy Bar nikdy nepostrádají nádech domáckosti, hlavně když se kapela ubytuje v prostorách klubu tak na 3-4 dny a nikomu se pak do svých vlastních domovů nechce….( mimo jiné zachránil Smetanu prchající v r. 2002 z koncertu na Národní Třídě v klubu N11, před velkou vodou ).
Dalším oblíbeným místem Smetaňáků je Boomerang na stodolní ulici, kde např. došlo ke křtu maxisinglu Lítám ( křtěného i Luckou Bílou ). Tady se kapela pravidelně zúčastňuje festivalů Podchodem Vchod a hlavně Colours of Ostrava ( díky Zlatce Holušové ).
Asi nejvíce koncertů odehrála kapela v nejvzdálenější výspě Čech, v oblasti Karlových Varů, Františkových Lázní a Chebu a to hlavně v rámci festivalu Souznění. Tohoto festivalu se kapela v letošním roce účastnila už počtvrté. Hlavně díky ochotě a píli organizátorů - obětavců Martina Frouse a Renaty Kunešové ( a dalších…), bez kterých by to opravdu nešlo.
Kapela zde vždy tráví příjemný pozdně-letní prodloužený víkend, kde je neustále vykrmována, častována poklonami a dokonce obdarovávána výslužkami na zpáteční cestu ( např. SILNÁ- kocovina, salmonelóza, střevní chřipka a jiné ).
Na společných koncertech jsme tady hráli společně např. se Štěpánem Rakem, Schovankami, Jablkoní, Markem Ebenem a dalšími renomovanými umělci.
Renata dokonce letos na jaře uspořádala pro Smetanu benefiční koncert v Karlových Varech, na kterém se vybrala solidní částka, jako základ pro natáčení prvního CD kapely. S kapelou vystoupila i slovutná pražsko-plzeňská zpěvačka Pavla Kapitánová ( znáte např. jako Janis Joplin revival, kapela Krůtnava , muzikály Hair, Jesus Christ Superstar a další ). Především část koncertu, kdy Nika doprovázela Pavlu v jejich písních hrou na klavír, byla strhující…..


FUNNY….
V loňském roce si SMETANA ŽIVOTA zahrála na sérii koncertů festivalu Vivat Vita v Olomouci
( zase 4 dny na jednom místě…uffff ). Festival pořádá človíček, který o sobě tvrdí, že vypadl z 10. patra panelového domu….
Tedy, chvilkami nezůstal pověsti dlužen….organizace občas vázla….ale jinak vše dobře dopadlo. Příjemné bylo vystoupení s Janou Kirschner a jejím akustickým bandem v sále hotelu Sigma, nebo tak nějak…
Úplným vyvrcholením festivalu byla "vteřinová" výpověď jedné ze servírek hotelového personálu, která se o nás neúnavně starala dnem i nocí ( !!!???!!! ), ředitelem hotelu, který se namátkově přijel ve 3 hodiny v noci podívat jak se jeho personálu vede a jestli něco nepotřebuje…..nepotřebovali, z baru bylo už poněkud více upito a někteří zaměstnanci byli vláční a chůze byla vratká. Po krátké inzultaci v hotelové recepci, sehrála inkriminovaná slečna servírka, s bravurou ostřílené divadelní hvězdy, epileptický záchvat, srdeční slabost a tanec Svatého Víta……a teatrálně se zřítila k zemi, kde se ještě krátce zmítala v podivných křečích……načež kytarista Smetany Láďa ihned inzultoval ředitele hotelu se 4 ****, že je tyran a hnusný kapitalista atd atd atd…tak že to vypadalo, že jdeme balit kufry…v tom, ale došel jeden z účastníků festivalu ( lékař ), který se rozhodl zavolat rychlou pomoc, než rychlá pomoc dorazila, sklonil se k "padlé" Pavel Balon, který má zkušenosti z resuscitováním z civilní služby u záchranářů….jakmile se zvenku ozval známý zvuk sanitky, nemocná ožila a zakousla se Pavlovi do stehna na velmi citlivé místo, zanechala obtisky zubů a s lehkostí gazely vyběhla před hotel, kde chvíli polehávala na chodníku a chvíli na tramvajových kolejích……ze země ji opět zvedl známý zvuk, tentokrát přijíždějící tramvaje, a odběhla neznámo kam………..
Asi za hodinu, až jsme se z prožitého šoku probrali, uklidnili ředitele a na pokoji zjistili, že nemůžeme spát, jsme se rozhodli, že před spaním navštívíme ještě jednou hotelový bar…dáme si panáka a v klidu půjdeme ulehnout.
Jaké bylo naše překvapení, když jsme slečna servírka o které jsme si mysleli, že nadobro zmizela a že už ji nikdo nikdy neuvidí, seděla důstojně na barové stolici, popíjela cinzano s pivem a debatovala o svém předchozím zaměstnání prodavačky ve zverimexu jako o jednom z těch klidnějších….???!!!!????§§§§§§

NEWS
Kdo to netuší a koncerty Smetany ještě nenavštívil, nemůže vědět, že sound kapely a aranže jsou značně flexibilní pro různá prostředí.
Tak například velmi často vystupujeme v poklidnějších prostředích než jsou Olomoucké hotely…třeba v čajovnách, kde jsou písně podávány k čaji a pistáciím, a to ve spojení s orientálně-worldmusicovými nástroji jako sitár a esraj, které ovládá Ládík, nebo různými bubínky a chřestítky, do kterých buší zbytek ansámblu.
Letos jsme s velkým ohlasem navštívili ethno festival v Havlíčkově Brodě, kde se nám moc líbilo prostředí a hlavně lidi, kteří na rozdíl od některých Ostraváků, byli v neskutečné pohodě…
A TO HLAVNÍ !!! máme nový lidský přínos do kapely ve formě vtělení do Evičky Krňávkové, která rozšířila vokální složku bandu a taky pořád do něčeho buší….

CO DÁL
V prvé řadě natočit konečně to CD !!!
V loňském roce jsme sice natočili zkušebnový demáček, který má osobitou atmosféru, ale třeba studio v Plesné má nesporné zvukové kvality…
No a taky se těšíme na dva společné koncerty s pražáky, v Kainu s Janis Joplin revival 11.11. a na Opatově se Smokie revival 12.11.
No a vy se těšte na nové písničky, které už se pozvolna ( aby se nepřipálily ) pečou….


Zatím papa a třeba nám taky napište…….vaše SMETAŇÁTKA


"Smetana života", jak už název kapely napovídá,
je esencí toho "nejlepšího" okolo nás…

Písničky jsou dílem skladatelky, textařky a zpěvačky Nikol Kantorové. Tato malá hvězdička si do své blízkosti přitáhla velkou silou tři zkušené muzikanty z kapel "Marxova Tchýně" a "Klamy Reklamy". Vzniklo tak úzce semknuté uskupení, které se hudebně pohybuje na rozhraní popu a rocku s jasně čitelnými vlivy funky, ale také orientu.

Takže, hudba jako stvořená na svatbu Malého prince a princezny Šeherezády, kde za svědky jdou BONO VOX a JANIS JOPLIN…


prohlášení kapely SMETANA ŽIVOTA:

Maminky nám do hlav tloukly, že se nic nemá přehánět, a tak se budeme chválit velice skromně………….

a)…jsme nejlepší…
b)…název kapely "SMETANA ŽIVOTA" mluví za vše…
c)…atmosféry smetaňáckých koncertů dávají človíčkům žár pekla kříženého s jistotou nebes…
d)…jsme fantazmagoristi, čímž upozorňujeme všechny manažery a dramaturgy, kteří se o nás budou prát, že zblbnou taky…
e)…zbožňujeme změny, tím chceme říct, že prudký vzestup do absolutních výšin mezi objevy století nám vadit nebude…
f)…jsme sami sebou, skládáme vlastní písně tak, že… KDO SMETANU USLYŠÍ, TOUHU PO NÍ UŽ NEUTIŠÍ!!!
g)…jsme magnetem vystupujícím v ostravských klubech, ale taky v pořadech Lucie Bílé, v roli čerstvého vzduchu z jiného světa
h)…naše mini cd křtila Lucie Bílá v paláci kultury v Ostravě bylinkovým čajem a otec Leo Ryška v ostravském klubu Boomerang šampáněm…

Hezký a povznášející poslech přeje Vaše SMETANA ŽIVOTA…